Protez Kliniği

Klinik Hakkında

Protez Kliniğimiz; uzman diş hekimlerimiz ile hizmet vermektedir.

Protezler, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

Kliniğimizde yapılan protezler;

- Hareketli (Total - Parsiyel) protezler;

- Sabit protezler;

- Gece Plağı (Sprint)


Hareketli Protezler; 

Ağızda eksik diş sayısı sabit protez yapılamayacak kadar fazla olduğunda veya hiç diş bulunmadığı durumlarda hareketli protezler yapılır. Bu protezler çenelerdeki dişsiz alanlardan (damaklardan)  destek olan, çene kemikleri üzerindeki yumuşak dokulara oturan protezlerdir. Bu protezler hasta tarafından takılıp çıkartılabilir.Sabit Protez (Kron, Köprü, Kaplama);

Ağızda bir veya birden fazla diş kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan tedavi şeklidir. Yapay dişler, doğal dişlerin üzerine hazırlanan metalden ve porselenden oluşan yapılara tutturulurlar. Yapılabilmesi için komşu dişlerin sağlıklı olması gerekir. 

Gece Plağı (Splint);

Dişleri birbirinden uzaklaştırarak Buruksizmin (diş sıkma ve gıcırdatma) olası etkilerini kasları gevşeterek ortadan kaldırarak ağrıyı azaltır. Eklem pozisyonunu değiştirerek çene eklemindeki aşırı yüklenmeyi azaltır. Gece plağı (Splint) şeffaf plastikten yapılarak  alt veya üst çeneye uygulanabilen  plaklardır.

Hastaların kabulü;

Genel (entegre) Diş Kliniklerinde hekimi tarafından muayenesi yapılan hastalar iç sevk yolu ile protez kliniğine yönlendirilir.
Sabit protezlerin (porselen, kron-köprü) laboratuvar işlemleri; ihaleyle belirlenen özel laboratuvarlardan hizmet alınarak yapılmaktadır. 

Hareketli protezlerin (total - parsiyel ) laboratuvar aşamaları; öncelikle hastanemizin protez laboratuvarı tarafından gerçekleştirilir. Kapasite fazlası ise  ihaleyle belirlenen özel laboratuvarlardan hizmet alınarak yapılmaktadır.

 


      

28 Ocak 2022