Endodonti (Kanal Tedavisi) Kliniği

Klinik Hakkında

Dişin, diş etinin üstünde kalan ve ağız içinde görülen kısmına kuron; ağızda görünmeyen ve kemik içinde kalan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birkaç tabakadan oluşmaktadır. En dış tabaka; diş eti sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının altında dentin bulunmaktadır. Dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altında yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Diş tamamen geliştiğinde ise; ağrıyı ileterek dişin zarar gördüğünü ya da iltihaplandığını merkezi sinir sistemine haber vermektir.

 
Çürük dişlerin iltihaplanması sonucu oluşan kök ucu enfeksiyonları , travma ve benzeri nedenlerle pulpası zarar görmüş dişlerin korunabilmesi ancak kök kanal tedavisi ile mümkündür. Kök kanal tedavisi tek seansta tamamlanabileceği gibi, bazı durumlarda birden fazla seans gerektirebilir. Kök kanal tedavili dişler belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.
 
Hastanemizde kök kanal tedavisi hem endodonti uzmanı hem de diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.
 
Endodonti bölümüne başvurmak isteyen hastalarımız gerekli durumlarda yeşil listeye eklendikten sonra ALO 182 ' yi arayarak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alabilir. Randevusuz hasta kabul edilmemektedir.
 
Endodonti
Uzm. Dt. Elif Ezgi Kaynak Taşdemir

02 Şubat 2022