Restoratif Tedavi Kliniği

Klinik Hakkında

RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ; çürük,kırık,aşınma sebebiyle bütünlüğü bozulan veya renklenen dişlerin, şekil , form ve estetik özelliklerinin tedavi edilmesini kapsayan diş hekimliği branşıdır.

Bu bahsedilen sebeplerle zarar gören diş dokusunun temizlenmesi ve kalan boşluğun çeşitli materyallerle doldurulması işlemine dolgu diyoruz.

Ufak şekil bozuklukları, renklenmeler ve ön bölgedeki mevcut ayrıl dişlere form ve estetiği sağlamak adına dolgu yapmak gerekebilir.

Veya hastada şiddetli ağrı ile seyretmeyen hafif soğuk-sıcak hassasiyeti, ufak kırılmalar, aşınmalar varsa, ara yüzde diş ipi takılıyorsa hastada dolgu ihtiyacı oluşmuş olabilir.

Öncelikle doğru ve dikkatli bir teşhisle ve röntgen incelenerek, hastanın yaşı ve beklentisi dikkate alınarak yapılacak tedaviye karar verilir. Sonrasında kullanılacak materyale karar verilir.

Arka dişlerde bazı durumlarda gümüş dolgu, bazı durumlarda son yıllarda popülerliği artan beyaz renkli kompozit dolgu materyalini kullanırken, ön dişlerde her zaman diş renginde olan kompozit kullanılır.

Dolgu sonrası normalin dışında bir ağrı, geçmeyen bir problem varsa veya zamanla rengi ve formu bozulduysa , hastalar tekrar kontrol amaçlı diş hekimine görünmelidir.

Restoratif diş tedavisi bölümünden randevu alabilmek için öncelikle ALO 182 'yi arayarak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir. Gerekli durumlarda hekimlerimiz sizi uzman hekimlerimize yönlendirecektir.

02 Şubat 2022